» 12 Yıldır Parasız Isınıyor!

Yayınlanma Zamanı: 2012-12-19 12:53:00

12 Yıldır Parasız Isınıyor! |  görsel 1


 

Kayseri'de doğalgaz masrafından kurtulmak isteyen bir fırın işletmecisi, işyerini kendisinin kurduğu kalorifer tesisatıyla ısıtmayı başardı. İşletme sahibi Muammer Işılak, 12 yıldır ısınma ve sıcak su için para harcamadığını söyledi.

 
 
 
 

 İŞTE SİSTEM!

Kayseri'de doğalgaz masrafından kurtulmak isteyen bir pideci, fırınına kurduğu kalorifer tesisatıyla iş yerini ısıtmayı başardı. 

İşletme sahibi Muammer Işılak, 12 yıldır ısınma ve sıcak su için para harcamadığını söyledi. Karasal iklimin yaşandığı iç bölgelerde kışın ısınma büyük bir sorun. Ağır kış koşullarının yaşandığı Kayseri'de de vatandaşlar bütçelerinin önemli bir bölümünü ısınmaya ayırmak zorunda. İş yeri masraflarını kısmak isteyen bir Kayserili, bu sorunu pratik zekası sayesinde çözmüş. Ambar Mahallesi Zafer Caddesi üzerinde faaliyet gösteren iş yerinin sahibi Muammer Işılak, Develi cıvıklısı başta olmak üzere pide çeşitlerinin satıldığı restorana kurduğu sistem sayesinde ısınmaya hiç para harcamıyor. 

2 katlı iş yerine kalorifer düzeni kurmakla başlayan Işılak, kalorifer peteklerinde dolaşacak suyu ise pide pişirdiği fırında ısıtıyor. Soğuk su, fırının içine yerleştirilen borulardan geçerek ikinci kattaki su tankına ulaştırılıyor. Buradan da küçük bir motor yardımıyla, sıcak su peteklere pompalanıyor. Böylece 200 metrekare kapalı alan ısıtılmış oluyor. Muammer Işılak, sistemin güvenliğini de, sıcak su tankına koyduğu şamandıra ile sağlıyor. Su azaldıkça sisteme kendiliğinden soğuk su takviyesi yapılıyor. Ayrıca tankın üstü hava aldığından ısıya bağlı basınç oluşması da engellenmiş oluyor. Işılak, iş yerinde bulaşıkların yıkanması ve lavabolar için ihtiyaç duyulan sıcak suyu da 12 yıldır sistemden karşılıyor. Doğalgaz hattının dükkanının hemen yanından geçtiğini belirten Muammer Işılak, iş yerini doğalgaz ile ısıtma maliyeti olarak karşısına yaklaşık 5 bin lira masraf çıktığını söyledi. Bu masrafa her ay ödeyeceği faturaların dahil olmadığını anlatan Işılak, "Zaten biz işimiz gereği fırında ateş yakıyoruz. Burada ısıtacağım suyla iş yerini de ısıtabileceğimi düşündüm. Fırın içinden geçen borularda ısınan suyu motor yardımıyla kalorifer peteklerine vermeyi başardık. Çalışanlarımız ve müşterilerimiz sıcak bir ortamda vakit geçiriyor." dedi. Her fırın sahibine aynı sistemi kurmalarını öneren Işılak, bin 550 liraya mal ettiği kalorifer sistemi sayesinde kış aylarında aylık 200–300 lira doğalgaz faturası ödemekten kurtulduğunu dile getirdi. Işılak, kalorifer sisteminin doğalgaz ile çalışmadığını öğrenen müşterilerin de şaşkınlığını gizleyemediğini ifade etti.

Kaynak:Habertürk


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !