» Üretim Planlama ve Beraberinde Getirdiği Kayıplar

Yayınlanma Zamanı: 2012-12-21 12:34:00
 
Orta ölçekli bir işletmenin üretim ve malzeme planlarının hazırlanmasının maliyeti nedir?
 
Bu soruyu cevaplarken pek çok firma yöneticisi bu maliyeti personel maliyeti ile sınırlı olarak tarif etmektedir. Oysa gerçekte maliyetler personel maliyeti ile sınırlı değildir. Daha da kötüsü yapılan planların kendileri bir maliyet üretmektedir. Özellikle ana sanayi firmaları yan sanayilerine gönderdikleri planla ek maliyet oluşmasına neden olmatadır.
 
Durumu bir örnekle açıklamaya çalışalım: Bir ürünü üretmek için beş ayrı makinede ardı ardına işlem yapması gereken bir firma düşünelim. Bu firmanın planlama sorumlusu hazırladığı planları makine ustalarına versin ve ustalar makinelerle plana göre üretim yapsın, buradaki kayıplar nelerdir. Şimdi onları inceleyelim.
 
Oysa temelde son ürünün planlanması yeterlidir. Yani dört ayrı plan daha yapılmaktadır. Bunlar gereksiz işlem olarak iki önemli maliyet maydana getirmektedir. Birincisi ek işlem için iş gücü, ikincisi planlama için geçen zaman. Bu zaman içinde elimizde paraya dönmeyi bekleyen sipariş vardır.Öncelikle planlama yaparken beş ayrı makine için plan yapılması gerekmetedir
 
İkinci olarak her makine kendi planını ürettiğinden aralarda stok tutma zorunluluğu vardır.
 
Bunu elemine etmenin tek yolu tek parça akışı uygulamasıdır. Aksi tüm söylemler geçersizdir. Yani stoklama vardır. Stoklama yapılması aynı zamanda çıkan ürünün palete dizilmesi, taşınması, stok girişlerinin yapılması, stok kontrolü gibi işler için ek kaynak kullanımı demektir.
 
Üçüncü olarak fire artmıştır.
 
Firenin artmış olmasını şöyle açıklayabiliriz. Bir makinenin planını yaparken bir sonraki makinede ne kadar fire olacağını bilinemeyeceğinden tahmini olarak bir miktar fazla üretim planlanır. Aslında fire oranı bu plan ile belirlenmiş olur. Fazla ürtilen ürünler ne olur? Bu sorunun cevabı pek çok yerde bir dahaki siparişte kullanılabileceği şeklindedir. Peki bir sonraki sipariş ne zaman gelecek? Bunun cevabı belki de hiç! olabilir. Demekki aslında üretilen fazla ürünler aynı zamanda firedir. Çünkü satıp satamayacağımız belli değil.
 
Bekleme zamanı artmıştır.
 
Bekleme zamanı neden artar? Planlama yapan kişi üretim kapasitesini minimum olacakmış gibi düşünmek zorundadır. Zaman planını ve dengeyi buna göre düzenler, kendi aklındaki zamanı uygular. Çoğu durumda plan belirli bir zaman dilimi şeklinde yürür. Örneğin bir sipariş için her makine bir günü ifade edebilir. Yani sipariş en az beş gün sürer. Oysa gerçekte siparişin toplam katma değer üreten zamanı belkide bir gündür. Ancak her makine arası geçişler için kaybedilen zaman, özellikle küçük siparişlerde, giderek armaktadır.
 
Teslim süresinde artış olmuştur.
 
Teslim süresi artışını açıklamak için pek çok firmanın uyguladığı "Teslimat Planı" uygulamsını anlatalım. Firma tedarikçisine belirli bir süre önceden sipariş bilgisini geçer. Tedarikçi planlaması yapar belirtilen tarihte malı teslim eder. Burada önemli nokta tedarikçinin üretim için harcadığı zamandır. Bu zaman sizin gönderdiğinin süreye eşit değildir. Yani tedarikçi ya ürettiği ürünü stokta bekletmekte veya teslimat zamanına en yakın zamanda üretmektedir. Her iki durumda da tedarikçinin elinde beklemekte olan bir sipariş vardır. Teslimat süre kendiliğinden uzamıştır.
 
Kaynak:leanacademy.com.tr
Yazar:Cevdat Dal
 


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !